![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ART / Misc. paintings / Gouache 1158314
*
nr 115 8314
Mats Norryd
(1944-1989), Sverige
Lenght: ()
Gouache , Mats Norryd, Sagomotiv, 28 x 38
Mats Norryd, born 1944, dead 1989, in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.
Droit De Suite
Estimate:
100
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday January 28 2002
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
25/1 17:47:10
1
150 kr
28/1 00:23:54
2
400 kr
28/1 10:49:40
3
650 kr
28/1 15:01:55
4
600 kr
28/1 15:04:03
4
Vinnande bud
- Artist/Designer
Mats Norryd
Mats Norryd, born 1944, dead 1989, in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.
Read more about Mats Norryd
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst mats norryd sagomotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:12
*
Mats Norryd
Mats Norryd, born 1944, dead 1989, in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.
Read more about Mats Norryd
nr 115 8314
Mats Norryd
(1944-1989), Sverige
Lenght: ()
Gouache , Mats Norryd, Sagomotiv, 28 x 38
Mats Norryd, born 1944, dead 1989, in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 100 |
Sold: | SEK 700 |
Auction date: |
Monday January 28 2002 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
25/1 17:47:10 | 1 | 150 kr |
28/1 00:23:54 | 2 | 400 kr |
28/1 10:49:40 | 3 | 650 kr |
28/1 15:01:55 | 4 | 600 kr |
28/1 15:04:03 | 4 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Mats Norryd
Mats Norryd, born 1944, dead 1989, in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.Read more about Mats Norryd
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst mats norryd sagomotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6005 GOUACHE
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:12